Budżet domowy – czy na pewno jest niezbędny?

Budżet domowy – czy na pewno jest niezbędny?

Każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się tematyką finansów osobistych, doskonale zna pojęcie budżetu domowego. Blogerzy i znawcy tematu przypisują mu wręcz boskie właściwości, a jego prowadzenie to tak naprawdę finansowy elementarz. Czy budżet domowy jest jednak niezbędny dla zachowania właściwej higieny finansowej i kontroli nad własnymi wydatkami?

Na czym polega prowadzenie budżetu domowego

W dużym uproszczeniu, prowadzenie budżetu domowego to nic innego, jak spisywanie wszystkich wydatków – by poznać ich dokładną wartość – oraz planowanie płatności na następny okres. Budżet pozwala nam uniknąć większości zaskoczeń i niespodziewanych wydatków, o których często zapominamy w ferworze codziennych zadań.

nauka

Spisywanie wydatków

To najbardziej czasochłonna czynność. Najprostszym sposobem realizacji tej części budżetu jest codzienne spisywanie wszystkich poniesionych kosztów. Ważne jest, aby w spisie wydatków uwzględnić każdy, nawet najmniejszy zakup. Dla większej przejrzystości możecie stworzyć różne kategorie wydatków (paliwo, transport, zakupy spożywcze, jedzenie w restauracji). Pod koniec założonego okresu pozwoli Wam to oszacować, jakie wydatki najbardziej wpływają na Waszą sytuację finansową i ograniczyć poszczególne zachcianki.

Spisywanie wydatków to doskonała metoda sprawdzenia, w którym miejscu uciekają Wam pieniądze. Jeśli na koniec każdego miesiąca nie możecie nadziwić się, że na Waszym koncie nie pozostało zbyt wiele pieniędzy – zacznijcie spisywać wydatki. Nie będziecie mieli już więcej wątpliwości.

nauka

Planowanie

Jeśli w ciągu miesiąca co chwila zaskakuje Was jakiś wydatek – jest na to prosta rada. Pod koniec każdego okresu (domyślnie może to być miesiąc kalendarzowy) usiądźcie przy kartce papieru i zacznijcie spisywać wszystkie wydatki, jakie czekają Was w najbliższym czasie (kolejnym miesiącu). Zacznijcie od tych najbardziej oczywistych: czynsz za mieszkanie, opłaty i rachunki, abonament telefonu, paliwo do samochodu. Potem sięgnijcie do pamięci głębiej: być może niedługo będzie trzeba przedłużyć ubezpieczenie samochodu? Czy cieknący zlew nie będzie wymagał naprawy w ciągu dwóch tygodni? Czy nie zbliża się wycieczka w szkole Waszego dziecka?

Starajcie się zaplanować wszystkie wydatki. Oczywiście jest to niemożliwe, więc konieczne będzie dodanie do tej kwoty kilku procent nadwyżki, która pokryje te wydatki, o których nie pamiętaliście.

Jak spisywać wydatki i planować kolejne

Korzystanie z kartki i ołówka to zdecydowanie najmniej skomplikowany sposób prowadzenia budżetu. Nie da się ukryć, że jest to także najmniej wygodne. XXI wiek ma dla nas wiele ułatwień. W tym także specjalne aplikacje mobilne do spisywania wydatków i planowania budżetu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych programów – darmowych i płatnych, bardzo prostych i wyjątkowo zaawansowanych. Wybór pozostawiam Wam. Prawdopodobnie każdy z Was będzie musiał przetestować kilka różnych aplikacji, nim wybierze coś dla siebie. Warto jednak poświęcić każdej z nich przynajmniej kilka tygodni.

Dla tradycjonalistów, którzy idą z duchem czasu, pozostaje stary dobry Excel. Dzięki wykorzystaniu arkuszy kalkulacyjnych, będziecie mogli dowolnie personalizować każdą tabelę i zmieniać formuły, wykresy i inne elementy, dostosowując je do własnych potrzeb.

W internecie znaleźć można wiele gotowych arkuszy. Polecam jednak stworzyć coś całkowicie od zera. Zaprojektowanie prostego arkusza nie powinno zająć Wam wiele czasu, a Wy będziecie mieć pewność, że ma on wszystkie potrzebne Wam funkcje i ani jednej zbędnej.

komputer

Czy trzeba prowadzić budżet domowy?

Skoro wiecie już, z czym to się je, pora na odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. Brzmi ona: nie trzeba, ale zdecydowanie warto. Wierzę, że istnieją na świecie ludzie (może ktoś taki czyta nawet ten artykuł), którzy doskonale panują nad swoimi pieniędzmi: wiedzą co, gdzie i ile wydają, potrafią na bieżąco analizować każdy wydatek i pamiętają o wszystkich nadchodzących płatnościach. Prawda jest jednak okrutna: większość z nas przerastają kwestie domowych finansów. Budżet domowy pozwala na uporządkowanie myśli oraz konta bankowego. Pokazuje nam czarno na białym: ile zarabiamy, ile wydajemy i co rujnuje nasze finanse.

Prowadzenie budżetu jest moim zdaniem niezbędne w przypadku osób, które popadły w finansowe tarapaty. Ich sytuacja jest zazwyczaj na tyle trudna i zagmatwana, że opisanie jej w formie budżetu pozwala lepiej odnieść się w tej rzeczywistości.

oczekiwanie

Podsumowanie

Budżet domowy jest od kilku lat jednym z najczęściej wymienianych terminów na blogach finansowych, książkach i magazynach o tej tematyce. Całkowicie rozumiem ten stan rzeczy. Choć spisywanie i planowanie wydatków nie jest niczym nowym (nawet nasze babcie notowały już wszystkie wydatki w przeznaczonych do tego zeszytach), to dostęp do wygodnych metod i wiedzy jak to robić sprawia, że prowadzenie budżetu jest naprawdę łatwe. Mało tego – gwarantuję Wam, że już po kilku dniach wciągnie Was bez reszty. Poczucie pełnej kontroli nad finansami i obserwowanie, jak oszczędności powiększają się z miesiąca na miesiąc, jest naprawdę fascynujące.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *