Konsolidacja zadłużenia - na czym polega?

Konsolidacja zadłużenia - na czym polega?

Nasz konsumpcyjny styl życia sprawia, że z dużą łękowatością przychodzi nam zaciąganie kredytów i pożyczek. Z największym dystansem podchodzimy zawsze do pierwszego zobowiązania kredytowego bowiem nie znamy swoich faktycznych możliwości finansowych. Gdy jednak poznamy smak życia z kredytem, kolejną umowę z bankiem lub inną instytucją finansową podpisujemy z mniejszą niepewnością. Potem przychodzi czas na kolejne wydatki i pojawiają się zakupy na raty a wraz z nimi rośnie nasz dług. Dla konsumentów takie równoczesne regulowanie kilka rat w miesiącu może być problematyczne. Wsparciem w tej sytuacji stają się kredyty konsolidacyjne, oferowane przez banki ale również instytucje branży pozabankowej.

Konsolidacja zadłużenia – na czym polega?

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz. Spłacamy w banku kredyt gotówkowy, który pozwolił nam na remont mieszkania, w między czasie zaciągnęliśmy pożyczkę by zaplanować wakacyjny wyjazd oraz regulujemy raty za nowy samochód. Są to trzy zobowiązania finansowe, które uzyskaliśmy w różnych bankach. Musimy zatem zwracać co miesiąc trzy różne raty, nawet jeśli są pobierane automatycznie z konta bankowego, jest to wyjątkowo nieopłacalne i niewygodne. A gdybyśmy mogli zamienić te trzy raty na jedną, którą możemy spłacać tylko u jednego kredytodawcy? Na tym właśnie polega konsolidacja zadłużenia. Łączymy dotychczasowe zobowiązania finansowe w jeden kredyt i oddajemy tylko jedną ratę miesięcznie, która jest niższa od sumy aktualnie zwracanych rat. Bank, z którym podpisujemy umowę udziela nam środków na całkowite uregulowanie zadłużenia. Z drugiej strony konsolidacja to nic innego jak kolejne zobowiązanie finansowe a niższa miesięczna rata jest wynikiem dłuższego okresu kredytowania.

Kredyty konsolidacyjny w banku

Instytucje bankowe udzielają kredytów umożliwiających połączenie różnych zobowiązań finansowych zarówno hipotecznych jak i konsumpcyjnych. Podobnie jak w przypadku ubiegania się o każdy inny produkt tak i tutaj niezbędne jest wykazanie się zdolnością kredytową oraz brakiem zaległości w spłacie kredytów i pożyczek podlegających konsolidacji. Jakie zobowiązania finansowe mogą zostać skonsolidowane w banku:

  • kredyty i pożyczki gotówkowe
  • kredyty samochodowe
  • zakupy na raty
  • kredyty i pożyczki hipoteczne
  • limit na Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowym
  • debety na karcie kredytowej

Ponadto klienci, którzy zdecydują się na konsolidację zadłużenia mogą także liczyć na dodatkową gotówkę, którą przeznaczą na dowolny cel. Więcej na temat ofert poszczególnych banków można znaleźć w artykule https://konsolidacyjnyekspert.pl/najnowszy-ranking-kredytow-konsolidacyjnych/.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *