Jakie będą finansowe skutki nowelizacji ustawy antylichwiarskiej?

Jakie będą finansowe skutki nowelizacji ustawy antylichwiarskiej?

18 lutego 2019 roku Ministerstwo Sprawiedliwości przestawiło odnowioną wersję projektu nowelizacji tak zwanej “ustawy antylichwiarskiej”. Czym może skutkować jej wprowadzenie w życie i czy faktycznie do tego dojdzie?

Tańsze chwilówki oraz pożyczki ratalne?

Ustawodawca zaproponował obniżenie limitów pozaodsetkowych kosztów, co bezpośrednio ma się przełożyć na niższe koszty dla klientów firm pożyczkowych. Nowe maksymalne koszty pożyczek (oprócz oprocentowania wynoszącego obecnie 10% rocznie) mają wynosić:

  • 20% kwoty kredytu + 25% kwoty kredytu w ujęciu rocznym;
  • całkowite koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 75% kwoty kredytu – niezależnie od czasu kredytowania.

Warto jeszcze wspomnieć, iż dodatkowym wymogiem dla pożyczkodawców jest obowiązek badania wiarygodności oświadczeń o dochodach i wydatkach (za pośrednictwem odpowiednich instytucji) które mają być składane przez konsumentów. Obowiązek takiej procedury to nowy koszt dla pożyczkodawcy.

Naturalnie w projekcie jest zaproponowanych więcej nowych rozwiązań, które nie dotyczą stricte sfery finansowej (tak jak nadzór sektora przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy kary dotyczące lichwy), natomiast w tym artykule skoncentrujemy się tylko na tym aspekcie.

Wydawać by się mogło, iż powyższe propozycje nie są zbyt drastyczne dla sektora pozabankowego, jednak z różnych opinii które zostały opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika coś zupełnie odwrotnego. Pomysłodawcom zarzuca się brak rzetelnej analizy skutków regulacji, co może mieć bardzo negatywne skutki – nie tylko dla firm, ale i klientów.

Proponowane zmiany mogą spowodować spadek przychodów firm nawet o 20%, co sprawi iż (jak sam przyznaje ustawodawca) nastąpi spadek udziału produktów rentownych w portfelach produktowych. Dotyczy to zwłaszcza pożyczek na niskie kwoty (do 1500 złotych) – może to doprowadzić do wycofania takowych z oferty pożyczkodawców.

Niektóre zgłoszone stanowiska wskazują wprost, iż nowe regulacje spowodują iż wiele firm zakończy swoją działalność, zostawiając pustą przestrzeń dla szarej strefy, na którą państwo nie ma żadnego wpływu ani nad którą nie sprawuje kontroli. Brak możliwości legalnego finansowania dla klientów nie sprawi, że nagle przestaną oni go potrzebować, bowiem popyt na pożyczki jest stosunkowo sztywny.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wydaje się iż wprowadzenie w życie zmian w zaproponowanym kształcie może być problematyczne, a finalnie nawet nie dojść do skutku (tak jak to stało się z projektem z grudnia 2016 roku). Jednak trudno na razie przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń w tej sprawie – pozostaje obserwowanie prac legislacyjnych.

___

Materiał przygotowany we współpracy z serwisem nowechwilowki.com

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *