Jak pożyczać z głową?

Nie jest tajemnicą, iż pożyczki pozabankowe w ostatnich latach stały się bardzo częstym sposobem finansowania rozmaitych zakupów. Pożyczone pieniądze wydajemy zarówno na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jak i zakupy które nie stanowią pierwszej potrzeby (np. wakacje). Niestety nie każdy potrafi poradzić sobie ze spłatą takich zobowiązań, co może powodować dwojakie problemy:

  • problemy finansowe bezpośrednio związane z niespłacaną pożyczką – naliczanie odsetek karnych za opóźnienie, w przypadku dużych opóźnień przekazanie sprawy na drogę sądową;
  • budowanie negatywnej historii kredytowej – niespłacane zobowiązania i długi sprawiają, iż nasza reputacja kredytowa (np. w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej) pogarsza się, co może powodować trudności uzyskania finansowania w przyszłości (np. kredyt hipoteczny).

Z drugiej strony, nie należy się obawiać pożyczek samych w sobie. Należy jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby wzięcie chwilówki nie przysporzyło niepotrzebnych zmartwień:

  • nie pożyczać na zapas ani pod wpływem emocji (gdy pojawi się rzecz którą chcemy, jednak na którą zdecydowanie nas nie stać) – życie ponad stan ma często negatywne skutki;
  •  korzystać z promocji dla nowych klientów – walka o pozyskanie klienta na pozabankowym rynku jest bardzo zacięta – to jednak dobra wiadomość dla klientów, bowiem wiele firm stosuje promocję pierwszej pożyczki za 0 zł – jest ona całkowicie zwolniona z kosztów. Jedynym istotnym wymogiem jest spłacenie jej w pierwotnym terminie. Czasami firmy stosują również inne formy zachęty (w postaci nagród lub bonów).
  • sprawdzać pożyczkodawcę i warunki umowy – co prawda rynek pożyczek online stał się bezpieczniejszy niż kiedyś, jednak ostrożności nie za wiele. Warto poświęcić chwilę czasu na sprawdzenie reputacji pożyczkodawcy oraz przeczytać umowę ramową pożyczki.
  • porównać oferty – zarówno w przypadku chwilówek, jak i pożyczek długoterminowych można znaleźć droższe i tańsze oferty – skorzystanie z porównywarki zabiera dosłownie chwilę, a od razu pomoże nakierować na tańszą ofertę.
One Comment
  1. Dobry artykuł, zwraca uwagę na to co jest istotne przy odpowiedzialnym pożyczaniu, korzystając z ofert chwilówek, a o czym w przypływie emocji można zapomnieć bądź się nie wie. Istotną sprawą jest znaleźć dobre i rzetelne źródło informacji.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *